- Klubbnyheter
- Posted
Stolta mottagare av Walter Kuusks Stiftelses stipendier för simidrott och värdegrundsarbete
Vi är glada att meddela att simklubben Elfsborgs har blivit tilldelade inte mindre än sju stipendier från Walter Kuusks Stiftelse, som kommer att bidra till att stödja och utveckla våra simmares framsteg inom simidrotten samt föreningens satsning på värdegrundsarbete genom simidrott, kamratskap och engagemang.
Sofia Åstedt har tilldelats 30 000 kr för att fortsätta sin imponerande satsning nu efter OS i Paris. Likaså har Thilda Häll och Emma Varga, var för sig fått 20 000 kr för att fortsätta utvecklas, Thilda inom simningen och Emma för sin satsning på thriatlon. Sally Olsson, Charlie McMillan Skoglund och Henrik Kramer har också var och en mottagit 15 000 kr för deras vidare satsning inom sporten.
Dessutom har simklubben Elfsborg fått ett stipendium på 15 000 kr som kommer att användas för att fortsätta vårt värdegrundsarbete.
Vi vill rikta ett stort tack till Walter Kuusks Stiftelse för deras generösa stöd som gör att vi kan fortsätta sprida glädje, gemenskap och utveckling för våra medlemmar.
För mer information om hur du också kan söka stipendier för att stödja din simidrott, kontakta susanne@skelfsborg.com
Stort stort grattis önskar vi våra fantastiska simmare!!
Susanne Svärd
Utbildningskonsulent
SK Elfsborg
